NAUJIENOS 2021

Kėdainių krašto muziejaus nuotrauka, virtualus žaidimas „(Iš)gyvenk XVII a. Kėdainiuose“

[[#ex]]

Etnodirbtuvės

Kėdainių kultūros centre nuo 2021 m. veikia etnodirbtuvės vaikams ir suaugusiems. Pamokų metu dalyviai susipažins su senaisiais baltų amatais, mokysis pasigaminti gaminių iš medžio, metalo ir odos.

Vasarą moksleiviai bus kviečiami į stovyklas. Bus vėl organizuojami plaukimai vytine ,,Vėtra“: ir stovyklos dalyviams, ir reguliarūs plaukimai savaitgaliais.

Edukacinius užsiėmimus ves edukatorius, Kėdainių vytinės „Vėtra“ statytojas ir kapitonas, gyvosios istorijos rekonstrukcijos klubo „Pilsots“ narys Darius Petkevičius.

Užsiėmimai 10–16 metų vaikams ir jaunimui vyks antradieniais–ketvirtadieniais nuo 16 val. Užsiėmimai nemokamai.
Užsiėmimai suaugusiems vyks trečiadieniais 18–20 val. Bilieto kaina į vieną užsiėmimą – 5 Eur.  Abonementas mėnesiui (4 užsiėmimai) – 15 Eur.

Registruokitės telefonu Nr. 8 677 61332, darbo dienomis nuo 9 val. iki 16 val. 
Užsiregistravusieji į susitikimus bus kviečiami vadovaujantis bendra karantino atlaisvinimo tvarka
Kėdainių kultūros centras
J. Basanavičiaus g. 4


Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus atviras lankytojams

2019 m. kunigaikščių Radvilų palaikai buvo išgabenti tyrimams, sarkofagai – į restauravimo dirbtuves. Jų restauravimas užtruko beveik metus. Nuo 2021 m. Kunigaikščių Radvilų mauzoliejus Evangelikų reformatų bažnyčioje vėl priims lankytojus. Mauzoliejus kaip unikali memorialinė vieta, sauganti dailės ir istorijos paminklus, itin gausiai lankomas lietuvių ir lenkų turistų. Po restauravimo darbų renesanso ir baroko stiliaus sarkofagai vėl švyti didingumu ir ryškiais ornamentais.  Kunigaikščių Radvilų palaikai vis dar tiriami, o ekspozicijos kuriamos, todėl kol kas bus galima išvysti tik sarkofagus ir sutvarkytą mauzoliejų, kitos skaitmeninės naujovės pasieks metų bėgyje. Dabar lankytojams čia bus jaukiau – įrengtas šildymas, sarkofagai apšviesti išryškinant jų unikalumą. Per pastaruosius metus  mokslininkų aktyviai tyrinėta XVII a. Reformatų bažnyčia ir palaidojimai joje, istorikai pateikė nemažai naujų duomenų. Šiuo metu Radvilų palaikus tyrinėja Kanados mokslininkai, vis dar laukiame  naujų žinių ir atradimų. www.kedainiumuziejus.lt

Kėdainių krašto muziejaus, V. Špečkausko nuotraukos


Kėdainių krašto muziejus kviečia į naujas interaktyvias ekspozicijas

2022 metais savo įkūrimo šimtmetį Kėdainių krašto muziejus švęs visiškai atsinaujinęs! Jau šiam sezonui bus įrengtos keturios naujos inovatyvios ekspozicijos. Ekspozicijoje ,,Kėdainių savininkai“ interaktyvus kunigaikščių Radvilų geneaologinis medis supažindins lankytojus su visomis Radvilų šeimos šakomis. Čia sutiksite ne tik Radvilas, bet visas asmenybes, kurios valdė Kėdainius. Ekspozicija „Kėdainių ryšiai su pasauliu“ papasakos apie Kėdainių ekonominius, kultūrinius, religinius bei edukacinius ryšius su Europos šalių miestais: judėjo prekės, knygos, studentai, kunigai, administracijų pareigūnai. Ekspozicija atskleis,  kaip ir su kuo Kėdainiai buvo susiję. Originali ir meniška ekspozicija „Česlovas Milošas (Czesław Miłosz) – Kėdainių krašte gimęs genijus“ supažindina su Česlovo Milošo asmenybe, kūryba bei ryšiais su Lietuva. Ekspozicijoje gausu nuotraukų, tekstų bei garso ir vaizdo įrašų. Visa tai padės giliau pažinti kūrėją, poetą, literatūrinės Nobelio premijos laureatą, Kėdainių krašto žmogų. Ketvirtoji ekspozicija vadinasi „Kėdainiai – daugiatautis Abiejų Tautų Respublikos miestas“. Šios ekspozicijos pagrindas yra prieš porą metų muziejaus sukurtas interaktyvus maketas „Kėdainių aukso amžius XVII a. miesto gyventojų pasakojimuose“. Apie pagrindinius mieste buvusius objektus pasakoja septyni personažai – to laikotarpio Kėdainių gyventojai. Dabar muziejaus lankytojai ne tik girdės, ką jie pasakoja, bet ir matys juos konkrečioje vietoje ir aplinkoje, atkurtoje šiuolaikiniais informacinių technologijų sprendimais – kompiuterine 3D animacija. www.kedainiumuziejus.lt

Kėdainių krašto muziejaus nuotrauka


Kėdainių krašto muziejaus ,,Radvilų TV" ir virtualus žaidimas „(Iš)gyvenk XVII a. Kėdainiuose“

,,Radvilų TV" ir jos laidos pasiekiamos Kėdainių krašto muziejaus svetainėje, tačiau ir tik laimėjus interaktyvų istorinį žaidimą „(Iš)gyvenk XVII a. Kėdainiuose“. Jeigu penkis kartus teisingai atsakysite į klausimus, gausite skaitmeninį bilietą, su kuriuo galėsite nemokamai apsilankyti Kėdainių krašto muziejuje ir jo padaliniuose. Šiuo metu yra sukurta net dešimt TV laidų, tačiau sulaukęs palankių atsiliepimų, Kėdainių krašto muziejus tikrai planuos kurti tęsinį! www.kedainiumuziejus.lt

Nuotr. Kėdainių krašto muziejaus


Krakės - Lietuvos mažoji kultūros sostinė

Krakės – istorinis miestelis, pirmą kartą paminėtas prieš 600 metų. Daugiau kaip 20 metų čia kunigavo Mikalojus Daukša, XVII a. įkurtas kotryniečių vienuolynas, miestelį puošia nuostabi neogotikinė Šv. Mato bažnyčia. Šiuo metu čia gyvena, kuria ir į savo privačią ekspoziciją lankytojus (iš anksto susitarus) priima skulptorius Vytautas Ulevičius, Krakėms jis padovanojo nemažai savo darbų. Praėjusiais metais įsikūrė ,,Krakių bendruomenės svetainė“, siūlanti paragauti žydiškų valgių ir įsigyti Kėdainių rajono gamintojų produktų. Po Krakes istorikai veda ekskursijas. Naujienas sekite Krakių kultūros centro FB paskyroje.


Atnaujintas senasis Kėdainių parkas

Senasis Kėdainių miesto parkas – buvusios Kėdainių dvaro sodybos dalis. Pats parkas ir kai kurie statiniai čia išlikę dar nuo dvaro laikų. Nuo 2019 m. parkas buvo uždarytas rekonstrukcijai, tačiau jau nuo 2020 m. rudens į parką traukia būriai miestiečių ir svečių. Juos vilioja vakarais šviečiantis pėsčiųjų tiltas ir iš tolo matomi parke naujai iškilę objektai: scena beveik ant vandens, amfiteatras, prieplauka ir vaikų žaidimų erdvės. Saloje, ant Dotnuvėlės kranto, visiškai virš vandens, suformuotos patogios medinės laužytų formų terasos su vietomis poilsiui, skaitymui ar tiesiog pagulėjimui prieš saulutę. Sporto ir laisvalaikio žaidimo aikštelėje įrengti 3 m aukščio pasilaipiojimo kalniukai. Šimtamečių medžių parke suformuotas rožynas, primenantis buvusį dvaro gėlyną. Bet visų svarbiausia, kad čia turės, ką veikti šeimos su vaikučiais!

Nuotr. Reginos Jasinskienės

Nuotr. Rasos Vainauskienės


Midaus degustacijos kaimo turizmo sodyboje ,,Šušvė" - naujai įrengtoje degustacijų salėje

Labai džiaugiamės, kad nuo šių metų MB ,,Šušvės midus“ Plinkaigalio kaime midaus degustacijas organizuos patogiai ir estetiškai įrengtoje degustacijų salėje – su vaizdais į sraunią, vaizdingą Šušvės upę.  2020 m. midus pelnė dar keletą apdovanojimų, o šiemet planuoja nustebinti dar daugiau midaus rūšių. Šiuo metu gaminamos 9 midaus rūšys: ,,Tradicinis“ pagal XIV a. receptą, kunigaikštiškas ,,Kunigaikščių“, su kanapių sėklomis ,,Kanapinis“, pavasariu dvelkiantis ,,Pienių žiedai“, vaisinis ,,Jūratė“, ,,Avietė“, vyšnių skonio ,,Radvilų“, juodųjų serbentų aromato ,,Pilėnų“ ir unikalus, tamsaus gintaro spalvos, simbolizuojantis Kėdainių kraštą midus, pagamintas iš pavasario žiedų medaus ir agurkų sulčių - ,,Agurkinis“ (www.susvesmidus.lt). Nuotrauka - kaimo turizmo sodybos ,,Šušvė"

Primename, kad Kėdainiuose galite užsisakyti kitų įdomių degustacijų: restorane ,,Smiga" galite užsisakyti žydų, žemaitiškų ir kt. valgių degustacijas (www.hotelsmiga.lt), restorane ,,Grėjaus namas" siūlome paragauti ,,Radvilų troškinio“, škotiškojo hagio, agurkų ledų (www.grejausnamas.lt), ,,Kėdainių" blynų siūlome užsisakyti skanaus maisto namuose ,,Uršulė" ir kavinėje ,,Beneto karčema".

Krautuvėlėje ,,Gurkė" įsigykite agurkų džemo, agurkinių saldainių, zefyrų, midaus, kosmetinių ir kitų inovatyvių produktų. Krautuvėlėje ,,Ragauk" taip pat nusipirksite gaminių iš agurkų. Abejose parduotuvėlėse prekiaujama vietinių gamintojų produktais bei ekologiškais, sveikais gaminiais.

2021 m. dvi maitinimo įmonės - kavinė ,,Beneto karčema" ir restoranas ,,Smilga" prisijungė prie ,,Nacionalinio meniu" žemėlapio, taigi, jei norite paragauti tradicinių lietuviškų produktų ar jais pavaišinti svečius - turėtumėte apsilankyti šiose dvejose.


Kelyje Šventybrastis-Krekenava žvyrkelio atkarpos nebeliko

Keliautojai vengdavo šio kelio, nes nors žvyrkelio atkarpa ir nebuvo ilga, ji buvo itin ,,nedraugiška". Na, o šiemet labai  kviečiame keliauti vadinamuoju ,,Vidurio Lietuvos rojaus keliu“, besidriekiančiu palei Nevėžį: Kėdainiai-Apytalaukis-Šeteniai-Šventybrastis-Daniliškio liepų alėja-Nevėžio slėnio senvagių pažintinis takas-Krekenava. Aplankysite buvusias dvarų sodybas ir parkus, Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo tėviškę, pagonių laikus menantį Šventybrastį, nuostabią šimtamečių liepų alėją buvusioje dvarvietėje, Nevėžio slėnio kraštovaizdį ir savitumą atskleidžiančius pažintinį taką ir ekspoziciją Krekenavos regioninio parko lankytojų centre, Krekenavos apžvalgos bokštą.

Tito Valionio nuotrauka. Šventybrastis


Didžiosios Rinkos aikštėje - naujas interaktyvus informacinis terminalas

Nuo šiol turistų gausiausiai lankoma vieta Kėdainiuose bus ne tik įdomi, patraukli, bet ir informatyvi. Informaciniame terminale miesto svečiai ras informaciją apie lankytinas vietas, muziejus, maršrutus, edukacines programas ir turizmo paslaugas.


Krekenavos regioninio parko iniciatyva prie Bakainių piliakalnio pastatytas naujas stendas

Nuo šiol atvykusius į Bakainių piliakalnį, ne kartą įvertintą kaip vieną įspūdingiausių Lietuvoje, pasitiks naujai įrengtas stiklo stendas. Jis nukels šimtmečiais atgal į pradingusį pasaulį, išvysite pilies gynėjus ir piliakalnio įtvirtinimus - tik susiraskite tinkamą žiūrėjimo kampą, kad vaizdas atsidurtų reikiamoje vietoje. Krekenavos regioninio parko iniciatyva stendą įrengė ,, Paveldas kalba“. Nuotr. - VšĮ ,,Paveldas kalba"


2021 m. planuojami renginiai

Vaikų popchorų festivalis „Skambantys perliukai“

rugsėjo 4 d.

Czeslawo Miloszo festivalis 2020/2021

birželio mėn.

Tradicijas ir dabartį jungiantį festivalis „Pap/Art/Is“

birželio 22–23 d.

Agurkų šventė

liepos mėn.

Dainuojamosios poezijos festivalis „Ant Nevėžio kranto“

liepos 22-24 d.

Festivalis „Radviliada-2021“

rugsėjo 3-5 d.

Tėvo Stanislovo Paberžės muzikos festivalis

birželio 20 d., liepos 25 d., rugsėjo 26 d.

Renginių ciklas „(At)rask meną“

gegužės-rugpjūčio mėn.

Lietuvos mažoji kultūros sostinė - Krakės 600-uoju laiko ratu

Atskiras planas

Jaunimo gyvo garso muzikos grupių festivalis „BisFest 2021“

spalio 16 d.

Šventė „Sekminės Paberžėje“

gegužės 23 d.

Folkloro festivalis „Į vidurio Lietuvą susiėję“

rugsėjo 5 d.

Folkloro festivalis „Ant Smilgelės krantelio“

spalio 16 d.

Visi renginiai Kėdainių rajone www.kedainiutvic.lt

Kėdainių krašto muziejaus nuotrauka


Nauja edukacinė-degustacinė programa „Žydų kaimynystėje 150 metų: kodėl „žydiškai" reiškia „atvirkščiai"?

Ši nauja programa startavo itin sėkmingai  sulaukiama daug gražių atsiliepimų. www.krakiusvetaine.lt

[[#ex]]

Verslas